BBTRS®

Metoda BBTRS®

BBTRS®  BioDynamiczny Oddech i Uwalnianie Traumy  jest  system skierowanym na uwolnienie traumy i wzorca napięć w ciele za pomocą połączonego oddechu i świadomego ruchu.

System BBTRS® ma swoje korzenie w elementach terapii zorientowanej na ciało Wilhelma Reicha, w połączeniu z łagodnymi delikatnymi technikami Pracy z Uwalnianiem Traumy Petera Levina. Metoda została rozwinięta przez Gitena Tonkova w wyniku ponad 20 lat badań, eksploracji i pracy z wieloma klientami indywidualnym i grupami.

Zadaniem takiej pracy z ciałem jest przywrócenie swobodnego przepływu energii (emocji, wrażeń, odczuć) przez ciało, odkrycie blokującego wzorca napięć i uwolnienie go. Kluczowym elementem pracy tą metodą jest uważność na wzajemne powiązanie trzech elementów, które wpływają na nasze zdrowie fizyczne, emocjonalne i psychiczne oraz wzorce postępowania:

­Energia Życiowa – płynie, pulsuje, rozszerza się i kurczy, ładuje się i rozładowuje, jest cechą wszystkich istot żywych, sprawia, że organizm żyje. Świadectwem na przepływ energii są emocje oraz wrażenia i odczucia, jakie pojawiają się w naszym ciele np.: łaskotanie, mrowienie, pulsacja, promieniowanie, odczucie ciepła. Zanikanie przepływu energii może skutkować brakiem odczuwania wrażeń w ciele i problemem z wyrażaniem emocji. Energia życiowa płynie nieskrępowanie przez całe życie za wyjątkiem chwil, kiedy doświadczamy traumy.
Trauma – trudne, bolesne doświadczenie, które zakłóca przepływ energii. Może dotyczyć różnych okresów życia (od płodowego do starości) np.: trudny poród, znieczulenie, cesarskie cięcie, oddzielenie od matki po porodzie, przemoc seksualna, psychiczna, fizyczna i duchowa, operacje, choroby, zranienia, nadużycia narkotyków lub alkoholu, śmierć i żałoba. W wyniku traumatycznych doświadczeń podejmujemy nieświadomą i instynktowną decyzję o założeniu „zbroi”.

Zbroja (Pancerz) – tworzymy ją, aby zabezpieczyć siebie przed przeżywaniem kolejnych nieprzyjemnych doświadczeń. To suma wszystkich metod, jakich używamy, aby chronić siebie. Mimo to, że zakładana jest w celach bezpieczeństwa, uniemożliwia w pełni cieszyć się życiem, zakłóca przepływ energii. To całkowita suma chronicznych skurczy mięśniowych, które dany człowiek wykształca jako blokadę w stosunku do emocji i odczuć ciała, zwłaszcza lęku, wściekłości i podniecenia seksualnego. Z czasem staje się niszcząca dla naszego zdrowia fizycznego i emocjonalnego. 

Shopping Cart
Scroll to Top
Scroll to Top