TRE

Metoda TRE®

Metoda TRE® Tension & Trauma Releasing Exercises  (Ćwiczenia uwalniające napięcia, stres, emocje i traumę) to system ćwiczeniowy mający za zadanie przywrócenie równowagi organizmu na wielu poziomach. Bez względu na to, czy mamy na myśli stres, trudne emocje, ból, czy też przebyte traumy, wszystkie te określenia wiążą się z napięciem mięśniowym. Nieuwolnione napięcia tworzą tzw. wzorce napięciowe. A te z kolei powodują stan ciągłego napięcia, które w dzisiejszych czasach jest częstym zjawiskiem prowadzącym do różnego rodzaju dysfunkcji, blokad, bólu i chorób. Obserwując zwierzęta na wolności np. na sawannie można zauważyć, że niektóre z nich po walce lub ucieczce (walcząc o przetrwanie) trzęsą się, a następnie po wytrzęsieniu się wracają do swojego funkcjonowania tak, jakby nie doświadczyły niczego stresującego. 

One doskonale wiedzą, co robią. Podczas trzęsienia się uwalniają nadmiar hormonów stresu i napięcia.

Ludzie  należąc do gromady ssaków są również wyposażeni w ten naturalny mechanizm samoregulacji. Z uwagi na nasze uspołecznianie z zakazami, nakazami, wypada, nie wypada, mechanizm został skutecznie wyparty. Mamy być silni, a trzęsienie się jest interpretowane jako słabość. Czasami jednak zdarzają się takie sytuacje kiedy ciało zaczyna mimowolnie drżeć. Może być to jakieś zdarzenie np. wypadek komunikacyjny, poród, bójka, operacja, chwile uniesienia emocjonalnego czy duży stres… Jeśli nie doświadczyliśmy tego sami, to może byliśmy tego świadkami. Jest to jeden z dowodów na to, że ciało ludzkie ma zdolność samoregulacji jak lampart czy antylopa. 

System ćwiczeniowy zwany TRE®, którego twórcą jest dr David Berceli został tak skonstruowany aby te ćwiczenia mógł wykonywać niemalże każdy: dziecko, dorosły, osoba starsza czy też nawet osoba niepełnosprawna fizycznie (zobacz przeciwwskazania). Ćwiczenia wykonujemy świadomie, aby doprowadzić do drżeń mięśniowo-powięziowych, o których mówimy drżenia neurogeniczne. Te drżenia mają za zadanie rozluźnienie mięśni głębokich, tkanki łącznej, powięziowej, chrzęstno-stawowej i nerwowej. Sygnały drżeń poprzez przewodnictwo mięśniowo-nerwowe, neuronowe i poprzez związki hormonów i peptydów przenoszone drogą chemiczną przez krew dostają się do mózgu, który odbiera je jako sygnał, że zagrożenie minęło i przyszedł czas na odprężenie. Stan ten osiąga się w trakcie sesji lub zaraz po niej. Dlatego po takim doświadczeniu, można  odczuwać duży relaks i spokój, który wpływa automatycznie na głębszy i zdrowszy sen oraz  inicjuje wiele innych uzdrawiających procesów. Stan fizyczny i psychiczny osób korzystających z tej formy „autoterapii” w szybkim czasie prowadzi do pozytywnych zmian, a sama metoda TRE® może być dobrym wsparciem psychoterapii i rehabilitacji.

Twórcą metody TRE® jest dr David Berceli – psychoterapeuta i ekspert w dziedzinie leczenia traumy, to całkowicie naturalny proces, oczyszczający z fizycznych, mentalnych i emocjonalnych blokad, przywracającym poczucie pełni. Ćwiczenia TRE® nie są skomplikowane, a potrafią zainicjować bardzo głębokie procesy, wymagające odpowiedniego wsparcia. Takie wsparcie może dać tylko osoba z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem. Zatem zalecamy korzystanie z metod tylko po wprowadzeniu do nich przez osobę uprawnioną.

Zapoznaj się z przeciwskazaniami:

ciąża, połóg, jaskra, padaczka,  ostre stany zapalne i pourazowe, ciężkie choroby serca, schizofrenia, zaburzenia psychotyczne

Shopping Cart
Scroll to Top
Scroll to Top