Jak radzić sobie ze stresem, napięciami, bólem

W tym artykule dowiesz się czym jest stres oraz jakie są jego skutki. Podpowiemy Tobie, jak radzić sobie ze stresem, napięciami, bólem, nieprzyjemnymi emocjami. Dzięki naturalnym metodom, które poznasz możesz skutecznie wyeliminować przykre skutki stresu i zyskać większy spokój. 

 

Czym jest stres?

Na początek poznaj, czym jest stres. Usiądź wygodnie i obejrzyj ten krótki animowany film, który wyjaśni Ci jakie są źródła stresu i dlaczego natura obdarzyła nas “umiejętnością” stresowania się.

Odporność na stres

Stres jest znany każdemu z nas i jest nieodłączną częścią naszego życia. Jak widziałaś/widziałeś na powyższym filmie został stworzony przez naturę, aby zapewnić przetrwanie. Nasi przodkowie mieli możliwość uwolnienia go przez automatyczną reakcję walki lub ucieczki, nad którą w dzisiejszych czasach staramy się panować nie pozwalając sobie na naturalne uwalnianie energii kumulującej się podczas stresującego wydarzenia. 

Każdy z nas reaguje na stres nieco inaczej a pojawiające się wtedy odczucia ciała objawiają się w różny sposób. Mogą to być niespokojne myśli, bóle głowy, drżenie mięśni, bóle pleców, napięcia w ciele, ból żołądka. 

Stres ma też drugą stronę – są nią chwile dużego podniecenia i ekscytacji. To też jest stres! Tylko, że o nim rzadko albo wcale mówimy w ten sposób. Zarówno sytuacja trudna dla nas, jak i sytuacja przyjemna, która wprawia nas w gwałtowną reakcję są dla organizmu wyzwaniem, z  którym musi sobie poradzić.

Walka ze stresem? Nie!

Niektórzy mówią, że walczą ze stresem intensywnie ćwicząc na siłowni, czy rzucając się na jakiś maraton. Jak walka to walka!

Jaki jest wynik? Pobudzenie? Zmęczenie? Takie reakcje rodzą kolejny stres z którym organizm musi sobie poradzić.

Czy na pewno o to chodzi? Czy “dokładanie do pieca” skrajnym wysiłkiem jest właściwą drogą?

Inni powiedzą: “strzelę sobie drinka” czy próbują w inny sposób zapomnieć o bólu czy trudnej sytuacji, ale czy to na pewno pomaga? 

 

Pomyśl… czy to są właściwe sposoby radzenia sobie ze stresem?

 

 

Jak radzić sobie ze stresem?

Aby poradzić sobie ze stresem możesz zrobić kilka kroków. 

  • Krok pierwszy radzenia sobie ze stresem – dowiedz się jak najwięcej o wszystkich mechanizmach stresu; zapoznaj się z fachową literaturą (jest teraz bardzo dużo publikacji na ten temat); przyjdź na wykład lub warsztat i porozmawiaj o swoim problemie ze specjalistami
  • Krok drugi radzenia sobie ze stresem – poznaj siebie; zidentyfikuj i rozszyfruj swoje własne czynniki stresu (stresory) i poznaj swoje reakcje na nie. 
  • Krok trzeci radzenia sobie ze stresem – poznaj i naucz się naturalnych metod radzenia sobie ze stresem: 

Pamiętaj, stres w pracy, stres w domu, stres pourazowy – nie jesteś z tym wszystkim sam. Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie ze stresem – skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci odnaleźć spokój i nauczyć Cię metod, które będziesz mógł/mogła stosować w codziennym życiu i skutecznie redukować stres i jego objawy.

 

Możesz doświadczyć  TRE® podczas Weekendowego Treningu Antystresowego NMS™. Zapraszamy! Poznasz na nim również inne sposoby, jak poradzić sobie ze stresem i napięciami.

Shopping Cart
Scroll to Top
Scroll to Top