Mindfulness, czyli uważność

Stunning-Surreal-Photography-by-Oleg-Oprisco

 

Kiedy jesteś obecna/obecny, spokojny a zarazem czujny i zaangażowany w teraźniejszość masz poczucie wewnętrznej harmonii i balansu. Często jednak tak nie jest. Twój umysł gna projektując w Twojej głowie tysiące myśli, rozpamiętujesz przeszłość lub martwisz się przyszłością nie zauważając tego, co dzieje się w chwili obecnej. Jak zatem osiągnąć wewnętrzny spokój i znaleźć równowagę pomiędzy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością? Nauczyć się sztuki bycia tu i teraz i cieszyć się szczęśliwym, uważnym życiem.

Mindfulness, czyli uważność

Zapewne nieraz słyszałaś/eś o mindfulness, zwanej w języku polskim uważnością. Metoda MBSR Mindfulness Based Stress Reduction) została tworzona przez neurobiologa Jona Kabat- Zinn, który opracował ją w 1979 r. Oparta jest na świeckich technikach medytacyjnych wywodzących się z tradycji buddyjskiej.

Czym tak naprawdę jest mindfulness?

Słowo mindfulness wywodzi się od przymiotnika mindful – uważający, jest tłumaczone jako uważność lub uważna obecność. Twórca definiuje ją jako stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej. To intencjonalne kierowanie uwagi może przebiegać na wiele sposobów, dlatego rozróżniamy kilka rodzajów treningów uważności.

Wspomniany już MBSR został stworzony dla osób cierpiących na chroniczny ból fizyczny i zaburzenia emocjonalne. Badania naukowe potwierdzają, że trening uważności ogranicza skłonność do nawykowych negatywnych myśli, redukuje również schematyczne reakcje na emocje oraz zwiększa poziom życzliwości i otwartości.

do podstawowych technik uważności zaliczają się:

  świadomość ciała (skanowanie ciała),

  świadome oddychanie (doświadczanie oddechu),

  mindful joga (uważna praca z ciałem), 

  zwiększenie pewności siebiemedytacja (bycie świadomym w obecnej chwili) medytacja w ruchu (świadome chodzenie).

Dlaczego warto praktykować uważność?

Skuteczność metody została potwierdzona wieloma badaniami naukowymi. Badania przeprowadzone nad programem MBSR w 2014 roku (m.in. Meta-analiza Grossman, Niemann, Schmidt i Walach, Mindfulness-based stress reduction and health benefits, 2004) wskazują m.in. na:

  odczuwalną poprawę jakości życia uczestników kursu,
  zmianę nawykowych zachowań,
  poprawę koncentracji,
  zwiększenie pewności siebie,
  lepsze rozumienie samych siebie i
  wzrost poziomu odpowiedzialności za własne życie.

Praktykuj uważność – to działa!

Zapraszamy Cię do samodzielnego ćwiczenia swojej uważności. Możesz to zrobić biorąc będąc uważnym na swoje ciało. Przeskanuj każdą jego część relaksując się. Usiądź wygodnie, weź spokojny długi wdech i spokojny długi wydech. Bądź uważna/y na to, co się dzieje w Twoim ciele. Poczuj, jak Twoje ramiona opierają się o krzesło, poczuj ruchy klatki piersiowej oraz to, jak Twoje nogi opierają się o podłogę. Skup się na oddychaniu i jednocześnie poczuj swoje ciało, każdą jego część, od góry do dołu. Kiedy pojawiają się jakieś myśli – nic nie szkodzi, staraj się nie przywiązywać do nich, puść je i nadal oddychaj. Kiedy przeskanujesz swoje ciało i poczujesz gotowość – otwórz oczy.

Jeśli chcesz sprawdzić czy medytacja uważości jest dla Ciebie zapraszamy Cię na bezpłatne wydarzenia organizowane przez nas w sezonie letnim
dla mieszkańców miasta Poznania w Parku Cytadela.
Zapraszamy!

Więcej informacji o medytacji znajdziesz tutaj: http://uwolnijcialo.pl/category/bezplatne/

Shopping Cart
Scroll to Top
Scroll to Top