Przyjaciela zazwyczaj upatrujemy na zewnątrz. Samo słowo „przyjaciel” budzi skojarzenie wsparcia, dobrej rady, kompana do dobrej zabawy i oparcia w trudnej chwili. Możliwe, że wiele razy zastanawiałaś/zastanawiałeś się nad tym, kto jest Twoim prawdziwym przyjacielem i czy prawdziwa przyjaźń w ogóle istnieje.

Czy myśląc o przyjacielu myślisz o swoim ciele? Czy czujesz, że lubisz swoje ciało i potrafisz wspierać je tak, aby ono wspierało Ciebie? Jaki masz z nim kontakt?

Twoje ciało ma wszystkie cechy najlepszego przyjaciela: wspiera Cię, abyś cieszyła/cieszył się dobrym zdrowiem, daje Tobie znać, kiedy dzieje się coś, czym powinnaś/powinieneś się zająć, kiedy odpowiednio o nie dbasz jest najlepszym kompanem do dobrej zabawy a kiedy źle się czujesz sygnalizuje Ci, że czas się sobą zaopiekować.

Sygnały płynące z ciała

Pierwotne reakcje ciała, takie jak puls, oddech, temperatura, ciśnienie, ból to sygnały ciała, które reaguje na emocje czy myśli. Kiedy pojawiają się trudne przeżycia, stres ciało natychmiast reaguje zmianą temperatury, drżeniami, mogą pojawić się łzy czy przyspieszony oddech. Reakcje te są naturalnymi metodami ciała na poradzenie sobie z trudnościami, jakie pojawiają się na drodze każdego człowieka.

Twoje ciało dąży do tego, abyś był zdrowy a sygnały w postaci bólu, chorób czy złego samopoczucia wskazują na to, że jest coś, czym powinnaś/powinieneś się zająć. Peter Kutter pisał, że pacjenci cierpiący na zaburzenia psychosomatyczne utracili ważną osobę lub ideał siebie.

Sygnały ciała, takie jak choroby skórne to wyraźny znak braku pieszczot czy brutalnego obchodzenia się z niemowlakiem.

„Jeżeli człowiek ma dobry kontakt z ciałem i rozumie jego przekazy, wówczas może podejmować odpowiednie działania i radzić sobie ze złożonymi życiowymi sytuacjami. Jednak jeśli człowiek doznał traumy wówczas doznania cielesne nie są informacją umożliwiającą podjęcie skutecznych działań, prowadzą raczej do paraliżu lękowego, poczucia bezradności, i nieukierunkowanej wściekłości. Kiedy sygnały cielesne stają się zwiastunami lęku, bezradności, bezskutecznej wściekłości lub porażki, wtedy człowiek traktuje je jako poważne zagrożenie i ponosi z ich powodu duże koszty mentalne, emocjonalne oraz fizyczne.” Peter A. Levine

 

Co to znaczy mieć kontakt ze swoim ciałem?

Dobry kontakt ze swoim ciałem to pozwalanie mu na jego zdolność do samoregulacji i brak blokady na wysyłane przez nie sygnały.

Kiedy Twoje ciało nie jest obarczone wstydem, poczuciem winy, nie jest także tematem tabu a Ty jesteś otwarta/otwarty na jego sygnały masz możliwość uważniej przyglądać się zmianom, jakie w nim zachodzą i zaakceptować je.

Twoje ciało jest bez  wątpliwości Twoim przyjacielem i potrzebujecie się wzajemnie w każdej chwili każdego dnia.

 

Jakie sygnały wysyła i jak je odczytać?

Kiedy z jakichś powodów odcinamy się od ciała, kiedy próbujemy zatrzymać jego naturalne reakcje wówczas pojawiające się napięcie zostaje w ciele nierozładowane, czego efektem może być gorsze samopoczucie, objawy stresu  a w dłuższej perspektywie choroby psychosomatyczne.

Również nasz rozwój ma wpływ na to, jaki kontakt ze swoim ciałem będziemy mieć jako dorośli ludzie. To właśnie wczesne doświadczanie ciała zarówno swojego, jak i opiekuna decyduje o przyszłym stosunku do cielesności.

Brak odpowiedniego dotyku, zawstydzanie, brak akceptacji dla ciała, niereagowanie na potrzeby dziecka, podejście do swojego ciała przez opiekunów – te, i wiele innych czynników mają wpływ na późniejszy kontakt z ciałem.

Kiedy zaś nie mamy kontaktu z nim nie jesteśmy w stanie rozeznać się, jakie sygnały do nas wysyła i które aspekty potrzebują uwagi.

W jaki sposób nasze ciało się samo reguluje?

Sposobów regulacji ciała jest bardzo dużo, są to m. in. sen, drżenia, wzdychanie, łzawienie, oddech, krzyk, śmiech.

Podczas pracy z ciałem różnymi metodami uczymy się rozpoznawać sygnały naszego ciała i pozwalać mu na nie. Kiedy jesteśmy senni, kiedy potrzebujemy odpoczynku albo kiedy nasze ciało potrzebuje ruchu pozwalamy mu to. Ono wie najlepiej, czego aktualnie potrzebuje, aby zachować równowagę.

Podsumowując, poza wszelką wątpliwość Ty i Twoje ciało jesteście dla siebie przyjaciółmi w każdej chwili każdego dnia. 

Przyjaźń zobowiązuje, więc dbajcie wzajemnie o siebie. 

 

Close Menu
×

Koszyk