Techniki medytacyjne

 „Gdyby każdego ośmiolatka na tej planecie nauczono medytacji, wyeliminowalibyśmy przemoc na świecie w ciągu jednego pokolenia.” – Dalaj Lama

medytacja-pracownia-uwolnij-cialo-krzysztof-wadelski-10Głównym celem medytacji we współczesnym świecie jest uspokojenie umysłu i osiągnięcie takiego stanu, w którym jest świadoma obecność i uważność oraz bycie  „tu i teraz.” Zauważanie siebie i otaczającego świata takim jaki jest, bez pryzmatu uwarunkowań umysłu i jego obrazów.

Praktyki medytacyjne  uprawiano od tysięcy lat i były stosowane przez różne szkoły, systemy filozoficzne i religijne. Stosowane w tradycjach hinduistycznych, buddyjskich, sufickich, judaistycznych, chrześcijańskich. Medytacja była drogą do oświecenia i stanów metafizycznych.

Badania naukowe potwierdzają, że medytacja jest drogą do polepszenia i zachowania zdrowia. Ma pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Pierwsze badania zostały przeprowadzone w latach pięćdziesiątych i mówiły o wpływie medytacji na wewnętrzny spokój i odprężenie. Późniejsze badania pomiarów aktywności mózgu za pomocą elektroencefalografu wykazały wzrost fal beta, które zwiększają uważność i czujność.

Naukowcy badając aspekty biologiczne, fizjologiczne, neurologiczne, psychologiczne… przy najnowszych technologiach takich jak rezonans magnetyczny w połączeniu z metodami analizy matematycznej, doszli do  wniosków, że medytacja potrafi spowolnić proces starzenia  (Stulekha, Thennarasu,Vedmurthachar, Raju, Kutty, 2006) poprawić pamięć i zwiększyć inteligencję (Dillbeck, 1982; Dillbeck, Assimakis, Raimondi, Orme-Johnson 1986; Granson i In.,1991) 

Regularna praktyka poprawia relacje interpersonalne. W niektórych klinikach zachodnich (Harvard’s Mind/Body Clinic) wprowadzono ją, jako metodę leczniczą przy chorobach serca, nadciśnieniu, chronicznym bólu, migrenie, PMS (zespole napięcia przedmiesiączkowego), niepłodności, bezsenności, łagodnej depresji, niepokoju, lęku i wielu innych.

Stan medytacyjny wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego. Zanotowano przypadki cofnięcia się schorzeń wynikających z autoagresji (chorób autoimmunologicznych).

Współczesnemu człowiekowi jest dość trudno przejść w stan medytacyjny, ponieważ jego umysł jest  cały czas czymś zajęty. Więc poprzez częste swoje praktykowanie, uczy się właściwej medytacji i uważności.

Przypominamy  : „Medytacji trzeba się nauczyć tak jak chodzenia, czy prowadzenia samochodu.”

Są różne szkoły i zalecenia dotyczące medytacji, gdzie to robić, kiedy i  jak. Medytacją może być wszystko (zmywasz naczynia, spacerujesz, biegniesz, modlisz się, wsłuchujesz się w śpiew ptaków…,) pod warunkiem, że jesteś w tym na 100 %.

Medytacji możesz  doświadczać w różnych pozycjach ciała, tzn. możesz siedzieć, leżeć, stać i możesz być w ruchu.
Wybierając  formę tzw. medytacji aktywnej,  ruch jest spokojny, subtelny, może pojawić się element mruczenia, śpiewu, ale w przypadku  potrzeby  rozładowania dużej energii lub emocji może pojawić się też intensywny ruch i  taniec.

Medytować można w samotności jak i w grupie, w cichym pomieszczeniu, w naturze na  łące w górach, nad wodą ale i w tramwaju. Form i możliwości jest bardzo wiele.

Medytacja może być  skierowana na oddech i podążanie za nim, na  skupienie i uważność,  byciem totalnie „tu i teraz” w bezruchu, na zauważanie pojawiających się myśli i emocji, które przepływają niczym chmury po niebie.

Medytacja działa na zasadzie hamowania myśli wywołujących lęk , wprowadza w stan spokoju, zmniejszając jednocześnie nadmierną czujność wobec przykrych zdarzeń (Butler, Fennel, Robson, Gelder, 1991; Eppley, Abrams, Shear 1989; Kabat-Zinn i in.,1992)

Medytacja dzisiejsza służy niejednokrotnie jako narzędzie terapeutyczne przy pracy psychoterapeutycznej, powodując większy wgląd w proces i jego integrację.

Medytacja pod nazwą Mindfulness trening uważności  to jeden  z popularniejszch na świecie programów rozwoju . Opracował go w 1979 r. Jon Kabat-Zinn, neurobiolog z University of Massachusetts w USA. 

Medytacja pod nazwą MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction ) stosowana jest jako trening redukcji stresu m.in. w firmach i korporacjach. 

Medytacja dzisiejsza pod nazwą MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy) stosowana w kursach wspomagających leczenie depresji i lęku.

Medytacja pod nazwą Uważność i Spokój Żabki (Eline Snel) jest stosowana w przedszkolach i szkołach.

Pamiętaj !
Medytacji trzeba się nauczyć tak jak chodzenia, czy prowadzenia samochodu.”

 

Medytacja Oddechowa

Medytacja oddechowa polega na obserwacji własnego oddechu i podązanie za nim.

Ćwiczymy skupianie uwagi na rytmie oddechu, poświęcając na początku kilka do kilkunastu minut. Efektem codziennych ćwiczeń będzie wydłużanie czasu bycia w tym stanie, który będzie wpływał progresywnie na uzyskiwanie harmonii.

Medytacja Uważności

Medytacja uważności  polega na obserwacji siebie samego, płynącego oddechu, pojawiających się myśli, zdania sobie sprawę z tego, że umysł cały czas jest generatorem tych myśli. Jest to obserwacja bez żadnej krytyki. Myśli będą się pojawiać i znikać jak chmury albo bańki mydlane. To samo dotyczy uczuć, które będą przychodzić i odchodzić. Ta medytacja jest swoistym treningiem umysłu.
Z wielu badań wynika jednoznacznie, że regularnie praktykowana medytacja uważności przynosi długotrwałe zmiany nastroju i podnosi poziom odczuwania dobrego samopoczucia i szczęścia.

Medytacja w Ruchu

Medytacja w ruchu jest połączeniem skupienia uwagi na wykonywaniu czynności ruchowych z precyzją i gracją. Ale też może być oddaniem się jakiejś czynności np. spacerować, biegać, tańczyć…
Możemy wykonywać jakiś system ćwiczeń psychofizycznych typu  tai –chi lub qi-gong to też jest medytacja w ruchu.
Ten rodzaj medytacji wymaga od nas zaangażowania i oddania się tej czynności w pełni. Jest połączeniem współdziałania umysłu, ciała i ducha.

Medytacje Aktywne OSHO

Ten rodzaj medytacji niesie za sobą jak sama nazwa wskazuje aktywność. W zależności od rodzaju medytacji a jest ich kilkanaście, może być to subtelny ruch, mruczenie, ale też może być to taniec, uwalnianie głosu, krzyk i wszystko co związane jest z emocjami. Podczas takiej medytacji czasami bardzo dużo się dzieje wewnątrz i na zewnątrz ciała. Jak sam OSHO mówił, że współczesnemu człowiekowi potrzebne są inne medytacje niż w czasach kiedy nie było telefonów, samochodów, samolotów. Medytacje aktywne dostosowane są do obecnego tempa życia.

Sam proces medytacji akceptuje osobowość człowieka takim jakim on jest, nie ma znaczenia kolor skóry, jego sprawność jest po za wszelkimi podziałam

Shopping Cart
Scroll to Top
Scroll to Top