TECHNIKI RELAKSACYJNE

Relaksacja - Medytacja

  • TRENING AUTOGENNY SCHUTZA
  • RELAKSACJA PROGRESYWNA JACOBSONA 
  • RELAKSACJA Z WIZUALIZACJĄ 
  • TRENING WYOBRAŹNI – PSYCHOCYBERNETYKA WG MALTZA
  • MASAŻ I AUTOMASAŻ

Techniki Relaksacyjne – Możemy Ciebie tego nauczyć!
Relaksacja dąży do osiągnięcia równowagi organizmu w sferze fizycznej, psychicznej i duchowej przy utrzymaniu pełnej świadomości. Służy również do poprawienia relacji i komunikacji między ciałem a umysłem i zwrotnie między umysłem a ciałem (sprzężenie zwrotne).  Relaksacja została uznana przez świat nauki jako bardzo pożyteczna metoda aktywizująca autonomiczny (podświadomy) układ nerwowy i wolicjonalny (świadomy) układ nerwowy, pozwalająca na wzajemną regulację tych układów. Rezultatem relaksacji jest osiągnięta równowaga dająca spokój, odprężenie i zregenerowanie.

W dzisiejszych czasach pełnych pośpiechu i dużej nadaktywności, techniki relaksacyjne są bardzo wskazane nie tylko do redukcji napięcia mięśni szkieletowych, stresu i w zmniejszaniu dolegliwości o podłożu  psychogennym,  ale dla dobrego samopoczucia, zdrowia i rozwoju osobistego.

TRENING AUTOGENNY SCHULTZA

Johannes Schultz (1840-1970) niemiecki dermatolog, psychiatra i psychoterapeuta zainteresowany również neurologią w roku 1932 wydał książkę: „Trening autogenny – samoodprężenie przez koncentrację”
Metoda polegająca na poddawaniu się sugestii lub  autosugestii ciężkości i ciepła poszczególnych części ciała. Skupieniu się na równym oddechu i równomiernej pracy serca. Powtarzane afirmacje z sugestiami pozwalają na osiągnięcie bardzo głębokiej relaksacji, rozluźnienie mięśni, wyrównanie oddechu, spowolnienie akcji serca, co za tym idzie ciśnienia i zmniejszenie aktywności mózgu (osiągając pasmo fal mózgowych alfa i theta) Stan aktywności w czasie wykonywania podstawowych czynności życiowych to pasmo fal beta.

RELAKSACJA PROGRESYWNA JACOBSONA

Edmund Jacobson (1888-1983) żył prawie 100 lat i był zarówno psychologiem, psychiatrą, fizjologiem oraz jednym z pierwszych naukowców zachodnich, badający zjawiska przewodnictwa elektrycznego mięśni ludzkich. Podobne badania prowadził Wilhelm Reich – „prekursor pracy z ciałem, współpracownik Zygmunta Freuda”

Jacobson w swoich badań doszedł do wniosku, że stres, stres chroniczny, emocjonalny, negatywne myśli, wpływają na napięcie mięśniowe i zmniejszają ich przewodnictwo elektryczne, usztywniając się i tworząc tzw. blokady (przewodnictwo impulsów nerwowych) Napięcie fizyczne wpływa na napięcie psychiczne i tworzy się tzw. błędne koło. Pojawiają się nieprzyjemne emocje, złe samopoczucie, nerwowość, ograniczenie percepcji, negatywne myśli…

Relaksacja Jacobsona polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni, co prowadzi do ustąpienia napięcia i lepszego przewodnictwa. Poprawia się czucie ciała i kontakt z nim, a na poziomie fizjologicznym  poprawia się ukrwienie i dotlenienie komórek. Można poczuć przyjemne bycie w ciele. Na poziomie psychicznym pojawić się może przyjemna  świeżość „wolna przestrzeń” otwierająca świadomość  i jasność myślenia.

RELAKSACJA Z WIZUALIZACJĄ 

Zadaniem tej techniki jest przeprowadzenie relaksacji za pomocą opowieści, mającej charakter przyjemnej przygody, niosącej bogactwo doznań. Może mieć ona charakter terapeutyczny i wzmacniający osobę/grupę

TRENING WYOBRAŹNI – PSYCHOCYBERNETYKA WG MALTZA

Maxwell Maltz (1889 – 1975) doktor medycyny, chirurg plastyczny, naukowiec, pisarz, twórca psycho-cybernetyki. Treningu wyobraźni, którego zadaniem jest osiąganie celu. Prawdopodobnie jako pierwszy badacz opisał w książce Psycho-Cybernetyka (1960), która zmieniała oblicza psychologii, możliwości umysłu i podświadomości w sięganiu po szczyt (największe osiągnięcia, zdrowie, sukces, pieniądze ) Jest zbiorem pewnych idei, zasad i praktycznych metod (ćwiczeń) prowadzących do poprawy własnej samooceny i obrazu własnego, zmieniający tzw. błędne oprogramowanie. Zalecenia treningu wyobraźni: określenie celu, zaufanie, odprężenie, nauka, czyn i nader wszystko systematyczność. TO DZIAŁA!    

MASAŻ I AUTOMASAŻ RELAKSACYJNY

Jako forma relaksu oddziaływująca na skórę, tkankę łączną, układ mięśniowy, limfatyczny, krwionośny i nerwowy poprzez różne techniki głaskania, rozcierania, delikatnego ugniatania i wibrowania. Wykonywany spokojnie przy dźwiękach relaksującej muzyki. Działając na ośrodkowy układ nerwowy powodując wysyłanie przyjemnych bodźców, które regulują  gruczoły wydzielania wewnętrznego, narządy wewnętrzne, przełączając autonomiczny system nerwowy w układ przywspółczulny. 
Polecamy również:

Comments are closed.

  • Krzysztof Wadelski - ZnanyLekarz.pl