Świadomy oddech™

Przed zastosowaniem przeczytaj ulotkę SUPLEMENT ŚWIADOMY ODDECH ™   alternatywne-suplementy

W dużej części naszych zajęć to praca z oddechem. Dla przypomnienia czym jest tak naprawdę oddech – słów kilka.

Oddech jest pierwotnym procesem fizjologicznym, biologicznym i psychologicznym. Dzieli się na oddychanie zewnętrzne i wewnętrzne (komórkowe). Przeciętny człowiek wykonuje zazwyczaj nieświadomie około 22 tys. oddechów na dobę. Wydalonych przez oddech zostaje około 70% toksyn i końcowych produktów przemiany materii. Ten sam człowiek oddychając angażuje zaledwie 1/4 powierzchni płuc. Oddycha w większości w jeden sposób, a mianowicie oddechem piersiowym, albo brzusznym. Dla oddechu piersiowego charakterystycznym jest unoszenie się klatki piersiowej, oddech brzuszny wypycha i uwypukla nam brzuch. Można tez oddychać całym ciałem  (popatrz na oddychanie dziecka).

Oddech jest najważniejszą czynnością życia. Człowiek bez jedzenia wytrzyma około 4 tygodni, bez picia około 7 dni, a bez oddechu około 3 minut. Co następuje po tym – wiadomo śmierć. Oddech towarzyszy człowiekowi od momentu poczęcia, poprzez wszystkie dni i noce, aż do samego końca życia. Czynność oddechu jest przynależna autonomicznemu układowi nerwowemu. Współzależność jednego i drugiego jest ogromna. Kiedy jesteśmy zdenerwowani, oddech staje się szybki, w momentach lęku oddech staje się prawie niewyczuwalny, płytki. Moc różnych technik oddechowych jest taka, że oddechem możemy regulować stan fizyczny i psychiczny. W momencie nadmiernego pobudzenia możemy zastosować techniki świadomego pogłębionego i powolnego  oddechu,  zwalniając  procesy pobudzenia.

W momentach kiedy jesteśmy ospali, ociężali, kiedy brakuje nam energii, możemy użyć takiej techniki oddechu, która wprowadzi energię do naszego ciała czyniąc je ożywionym. Podczas trudnych sytuacji życiowych, tracimy połączenie z naszymi uczuciami, emocjami – tłumiąc je, oraz poczuciem ugruntowania, co powoduje napięcia, odrętwienie, czasami zamieranie ciała, a zwłaszcza zanikanie oddechu. Pracując z oddechem otwieramy i uwalniamy wzorce napięć w systemie nerwowym i mięśniowym. Dochodzimy do uczuć i emocji, które z różnych przyczyn nigdy nie wyszły na zewnątrz, tworząc kolejny pancerz. Pogłębiony połączony oddech daje nam możliwość dotarcia do tych głęboko umiejscowionych blokad, dając możliwość emocjonalnego, mentalnego i fizycznego uwolnienia. Podczas odpowiedniego oddychania wydziela się znaczna część m.in. endorfin i opiatów, które zmniejszają jednostkę bólową dając większą odporność. Podczas takiego oddychania, zwiększa się również poziom neuroprzekaźnika Gaba, który ma wpływ na lęk i depresję.

Co jeszcze można zyskać świadomym  oddechem:

  • poprawić relacje z samym sobą i z otoczeniem
  • poradzić sobie z trudnymi emocjami
  • zmniejszyć lęk
  • zachować spokój w trudnych sytuacjach
  • polepszyć koncentrację
  • mieć zdrowszy sen
  • zniwelować tremę przed wystąpieniami
  • być „tu i teraz”
  • odzyskać wewnętrznego spokoju

Oddech o którym mówimy to ŚWIADOMY ODDECH™     

Comments are closed.

  • Krzysztof Wadelski - ZnanyLekarz.pl