Łagodna Bio-Energetyka dr Ewy Reich

GBE Łagodna Bio-Energetyka Łagodna Bioenergetyka dr Evy Reichstanowi model edukacyjny
i terapeutyczny, integrujący terapie werbalne z terapiami ciała w celu uzdrawiania i rozwoju. Aspekt łagodności odnosi się do nieinwazyjnej roli terapeuty/pomocnika, który używa zarówno dotyku jak i werbalnej komunikacji. Bio-Energetyka zajmuje się osobistą energią życiową, tym w jaki sposób przepływa lub jak jej przepływ jest zablokowany poprzez pancerz powstały na skutek trudnych i przykrych doświadczeń życiowych.

Autorką metody jest lekarz medycyny, pediatra Ewa Reich, córka znanego psychologa, psychoanalityka Wilhelma Reicha, uznanego za twórcę bioenergetyki. Wiele elementów tej metody odnosi się do pracy z ciałem, w którym gromadzone są wspomnienia pochodzące m.in. z okresu prewerbalnego, stanów transowych oraz stanów nieświadomych (operacje, zabiegi, znieczulenia, narkotyki, alkohol i ine). Traumatyczne doświadczenia tych okresów mogły zostać wyparte lub utracone. Powstające  blokady przeradzają się w systemy obronne i wpływają na nasze życie uniemożliwiając w pełni się nim cieszyć. Gentle Bio-Energetics umożliwia przypomnienie sobie i uzdrowienia najstarszych i najgłębiej zapisanych wspomnień w komórkach i tkankach naszego ciała. W trakcie terapii uczymy się jakie zbroje rozwinęliśmy i zbudowaliśmy i w jaki sposób blokują one naturalny przepływ energii.

Naturalny przepływ energii przywracany jest dzięki delikatnym, nieinwazyjnym technikom (dotyk, rozmowa) tak dobranych aby rozpuściły zbroję, przywołały i uzdrowiły wspomnienia, uwolniły blokady i pomogły zrozumieć jak przeszłe doświadczenia wpływają na nasze obecne życie. Proces przywracania równowagi może być szybki lub powolny. Energia życiowa pulsuje, rozszerza się i kurczy, jest cechą wszystkich istot żywych, sprawia że organizm żyje. Świadectwem na przepływ energii są emocje, wrażenia, odczucia (jakie pojawiają się w naszym ciele). Emocje to nic innego jak ekspresja energii, coś co się porusza. Od poczęcia doświadczamy różnych zdarzeń, w tym nie przyjemnych, które blokują lub przerywają przepływ życiodajnej energii. A gdy przepływ energii jest zaburzony, nasz organizm nie funkcjonuje prawidłowo.

Częścią procesu terapii jest nauczenie się, jak pancerz, który rozwinęliśmy, ogranicza ten przepływ. Następnie w procesie rozpuszczamy ten pancerz, używając do tego delikatnych technik takich, jak dotyk, doświadczanie emocji, uzdrawianie wspomnień oraz integrowanie tej pracy z naszymi obecnymi doświadczeniami życiowymi. Ewa Reich nazwała tę metodę Terapią Dotyku Motyla. Później odkryła, że każdy z nas ma sobie tę strukturę dziecka
i Terapia Dotyku Motyla może uleczyć wspomnienia pierwotnej traumy. Dotyk na tym poziomie używany w celu rozpuszczenia pancerza a nie złamania go wyraźnie różni się od mocnych a nawet gwałtownych terapii reichowskich / neo-reichowskich i innych podobnych terapii ciała. Łagodna Bio-Energetyka stanowi parasol, pod którym można zmieścić wiele różnych opcji uzdrawiania i edukacji, o ile akceptują one podstawoe zasady Łagodnej Bio-Energetyki, szanują zasadę samoregulacji i są procesami łagodnymi w zastosowaniu. Wspomnieć należy, że terapeuta/pomocnik i klient dzielą równe role w procesie. Jest w nim zarówno element edukacji, jak i terapii. W tym podejściu wykorzystuje się m.in. takie narzędzia jak: 

  • Masaż Dotyk Motyla (Butterfly Touch Massage)
  • Gentle Bio-Energetis Balans  (Gentle Bio-Energetics Balance)
  • Masaż Metamorficzny (Metamorphosis)
  • Linia Traum Życiowych (Trauma Life Line)
  • Rozbrajanie Segmentowe (Segmental De-Armornig )
  • Wyrażanie Emocji/ Rozładowanie Emocjonalne (Emotional Expression/Discharge)
  • Psychodrama Birth
  • Brazylijski Masaż Palców (Brazilian Toe Massage)

Masaż Dotyk Motyla

Jest darem Ewy Reich dla ludzkości. Pierwotnie masaż opracowano po to, aby pomagać w budowaniu więzi między rodzicami a dzieckiem, przekształcił się w narzędzie wspomagające zdrowie i rozwój od okresu prenatalnego aż do śmierci.
Dotyk podczas masażu jest lekki i delikatny jak muśnięcie skrzydła motyla a sam masaż można robić poprzez ubranie lub bezpośrednio na skórze. Jest masażem uspakajającym jak i energetyzującym w zależności od potrzeb osoby, która go otrzymuje. Uzdrawia wspomnienia dotyczące przykrych wydarzeń, rozpuszcza zbroję, udrażnia przepływ energii życiowej, ułatwia nawiązanie więzi między partnerami, odbudowuję energię po wypadku/chorobie, łagodzi skutki stresu, sprzyja rozluźnieniu, poprawia funkcjonowanie organizmu.

Energia życiowa

Energia życiowa znajduje się w naszym centrum, rdzeniu nas samych, Pulsuje ona, rozszerzając się i kurcząc – jest to normalna, zdrowa cecha wszystkiego, co żyje. Doświadczamy przepływu naszej energii życiowej poprzez emocje i odczucia. Radość i gniew są doświadczeniami rozszerzania, podczas gdy smutek, strach i ból są doświadczeniami kurczenia. Gdy dajemy lub otrzymujemy miłość, doświadczamy podstawowej pulsacji energii.

Trauma

Począwszy od naszego poczęcia doświadczamy traum, które mogą zmienić przepływ naszej energii życiowej. Przykładowo mogą to być: problemy przy poczęciu, w łonie matki lub podczas porodu (emocjonalne przeżycia rodziców podczas porodu, nadużywanie przez rodziców środków odurzających, trudny poród, znieczulenie, poród poprzez cesarskie cięcie, oddzielenie od matki po porodzie). Nadużycia seksualne, fizyczne, emocjonalne bądź duchowe; zabiegi chirurgiczne, choroby i zranienia; nadużywanie alkoholu i narkotyków; śmierci i inne żałobne okoliczności.

Pancerz

Jako rezultat doświadczonej traumy jednostka może zbudować pancerz, aby uniknąć ponownego pojawiania się bolesnych zdarzeń bądź emocji. Pancerz jest sumą wszystkich sposobów, jakie stosujemy w życiu aby się chronić. Gdy byliśmy dziećmi, czasem instynktownie decydowaliśmy się opancerzyć po to, aby przetrwać. Pancerz jednocześnie jednak ogranicza przepływ energii życiowej. Pancerz i trauma są ze sobą połączone i pamięć traumy jest utrzymywana w ciele. Pancerz może się objawiać poprzez powtarzające się wzorce życiowe, słabe zdrowie, bolące lub napięte mięśnie, brak energii życiowej bądź cierpienie emocjonalne.

 

 

Comments are closed.

  • Krzysztof Wadelski - ZnanyLekarz.pl