Czym jest metoda BBTRS®

BBTRS®  BioDynamiczny Oddech i Uwalnianie Traumy jak już sama nazwa wskazuje jest to praca z poziomu oddechu. Metoda wykorzystuje wiele nowych elementów pracy z ciałem i jest nowym podejściem do uwalniania traumy wykorzystując oddech z innowacyjnymi świadomymi ruchami, technikami dotyku, technikami uwalniania emocji bez wchodzenia w katharsis. Założeniem metody jest rozbrojenie warstw zbroi ciała w połączeniu wszystkich technik w bezpiecznym i przyjaznym środowisku, tworząc zintegrowany przepływ prowadzący do uwolnienia ograniczonych struktur fizycznych i mentalnych długo trzymanych traum w ciele.

System BBTRS® ma swoje korzenie w elementach terapii zorientowanej na ciało Wilchelma Reicha, w połączeniu z łagodnymi delikatnymi technikami Pracy z Uwalnianiem Traumy Petera  Levina.

Metoda została rozwinięta przez Gitena Tonkova w wyniku ponad 20 lat badań, eksploracji i pracy z wieloma klientami indywidualnym i grupami. Umożliwia nam doświadczenie pełnej gamy wrażeń i emocji dostępnych człowiekowi. Ponadto to podejście rozszerza naszą zdolność do kontenerowania i wspierania swobodnego przepływu energii. W rezultacie dochodzi do zmiany struktury na poziomie komórkowym, wspierania pełnego otwarcia kręgosłupa i uwolnienia przytrzymywanych chronicznych napięć układu nerwowego. W efekcie zmieniamy się stając się coraz bardziej obecni, świadomi i współczujący w naszym codziennym życiu. Dzięki tej pracy rozpuszczamy negatywny obraz własny, lęk, chroniczne napięcie i ból fizyczny. Kiedy krok po kroku poprzez tą pracę z wielką dbałością i uwagą otwieramy się, podążamy w stronę wolności emocjonalnej i odzyskujemy wolność, wdzięk i swobodny oddech.

Zadaniem takiej  PRACY  z  CIAŁEM jest przywrócenie swobodnego przepływu energii przez ciało, odkrycie blokującego wzorca i zastąpienie go nowym, umożliwiającym pełniejsze życie, czucie i przeżywanie.
Stajemy się bardziej obecni, świadomi i współczujący w naszym życiu. 
Rozpuszczamy negatywny obraz własny, lęk, chroniczne napięcie i ból fizyczny. 
Otwieramy się na akceptację samych siebie i innych.

Kluczowym elementem pracy tą metodą jest uważność na wzajemne powiązanie trzech elementów, które wpływają na nasze zdrowie fizyczne, emocjonalne i psychiczne oraz wzorce postępowania:

Energia Życiowa – płynie, pulsuje, rozszerza się i kurczy, ładuje się i rozładowuje, jest cechą wszystkich istot żywych, sprawia, że organizm żyje. Świadectwem na przepływ energii są emocje oraz wrażenia i odczucia, jakie pojawiają się w naszym ciele np.: łaskotanie, mrowienie, pulsacja, promieniowanie, odczucie ciepła. Zanikanie przepływu energii może skutkować brakiem odczuwania wrażeń w ciele i problemem z wyrażaniem emocji. Energia życiowa płynie nieskrępowanie przez całe życie za wyjątkiem chwil kiedy doświadczamy traumy.

Trauma
– trudne, bolesne doświadczenie, które zakłóca przepływ energii. Może dotyczyć różnych okresów życia (od płodowego do starości) np. trudny poród, znieczulenie, cesarskie cięcie, oddzielenie od matki po porodzie, przemoc seksualna, psychiczna, fizyczna i duchowa, operacje, choroby, zranienia, nadużycia narkotyków lub alkoholu, śmierć i żałoba. Trauma jest unikalna dla każdej osoby. W wyniku traumatycznych doświadczeń podejmujemy nieświadomą i instynktowną decyzję o założeniu Zbroi.

Zbroja (Pancerz) – tworzymy ją, aby zabezpieczyć siebie przed przeżywaniem kolejnych nieprzyjemnych doświadczeń. To suma wszystkich metod, jakich używamy, aby chronić siebie. Mimo to, że zakładana jest w celach bezpieczeństwa, uniemożliwia w pełni cieszyć się życiem, zakłóca przepływ energii. To całkowita suma chronicznych skurczy mięśniowych, które dany człowiek wykształca jako blokadę w stosunku do emocji i odczuć ciała, zwłaszcza lęku, wściekłości i podniecenia seksualnego. Z czasem staje się niszcząca dla naszego zdrowia fizycznego i emocjonalnego. 

 

Comments are closed

  • Krzysztof Wadelski - ZnanyLekarz.pl