Czym jest metodaTRE®

Metoda TRE®  Tension &Trauma Releasing Exercises  (Ćwiczenia uwalniające napięcia, stres, emocje i traumę)


Metoda TRE® jest systemem ćwiczeniowym  mającym za zadanie przywrócenie  równowagi organizmu na wielu poziomach i jest jedną z metod tzw. Naturalnej Samoregulacji. Bez względu na to, czy mamy na myśli stres, trudne emocje, ból, czy też przebyte traumy, wszystkie te określenia wiążą się z napięciem mięśniowym. Nie uwolnione napięcia tworzą tzw. wzorce napięciowe. A te z kolei powodują stan  ciągłego napięcia, które  w dzisiejszych czasach jest częstym zjawiskiem prowadzącym do różnego  rodzaju dysfunkcji, blokad, bólu i chorób.

Obserwując przyrodę, ale taką  naturalną 🙂 np. na sawannie gdzie zwierzęta żyją wolno, można zauważyć fakt, że nie które z nich po walce, lub ucieczce trzęsą się. I faktem jest też to, że po takich akcjach często ocierających się o ich życie, po wytrzęsieniu się wracają do swojego funkcjonowania tak, jakby się nic przed chwilą  nie stało.
One doskonale wiedzą co robią, kiedy to podczas tego trzęsienia się uwalniają nadmiar wszystkich hormonów stresu i napięcia.

My jako ludzie będąc również ssakami, jesteśmy też w ten naturalny mechanizm samoregulacji wyposażeni. 
Lecz z uwagi na nasze uspołecznianie z zakazami, nakazami, wypada, nie wypada, mechanizm ten jest skutecznie wypierany, bo mamy być silni, a trzęsienie jest przez kulturę oznakowane jako słabość.
Ale czasami zdarzają się takie sytuacje, na skutek których ciało mimowolnie  zaczyna drżeć. Może być to jakieś zdarzenie np. wypadek komunikacyjny, poród, bójka, operacja, chwile uniesienia emocjonalnego, duży stres… Jeśli nie doświadczyliśmy tego sami, to może byliśmy tego świadkami.
Jest to jeden z dowodów, że ciało ludzkie ma też taką zdolność samoregulacji, jak lampart czy też antylopa.

System ćwiczeniowy zwany  TRE® którego twórcą jest dr David Berceli został tak skonstruowany, że ćwiczenia wykonywać może niemalże każdy, dziecko, dorosły, osoba starsza, czy też nawet osoba niepełnosprawna fizycznie (zobacz przeciwwskazania). Ćwiczenia wykonujemy świadomie, aby doprowadzić do drżeń mięśniowo-powięziowch o których mówimy drżenia neurogeniczne. Te drżenia mają za zadanie rozluźnienie mięśni głębokich, tkanki łącznej, powięziowej, chrzęstno-stawowej i nerwowej. Sygnały drżeń poprzez przewodnictwo mięśniowo-nerwowe, neuronowe i poprzez związki hormonów i peptydów przenoszone drogą chemiczną przez krew dostają się do mózgu.
Tę informacje interpretuje on w ten sposób, że zagrożenie minęło i przyszedł czas na odprężenie.  
Które przychodzi w trakcie sesji lub zaraz po niej. Dlatego po takim doświadczeniu,  osoby mogą odczuwać duży relaks i spokój, który wpływa automatycznie na głębszy i zdrowszy sen i wiele innych uzdrawiających wydarzeń.

Stan fizyczny i psychiczny osób korzystających z tej formy „autoterapii” w szybkim czasie prowadzi do pozytywnych zmian, a sama metoda TRE® może być dobrym wsparciem psychoterapii i rehabilitacji. Wibracje wraz z prawidłowym oddechem potrafią”utorować”drogę  wzorcom napięciowym, stłumionym uczuciom i emocjom, powodując ulgę i przywracając spokój. Potrafią również przysporzyć miłych doznań i uczuć, tzw. przyjemnego bycia w ciele. 

W dzisiejszych czasach, zdarzają się wielokrotnie sytuacje, które odcinają nas od czucia ciała. Sytuacje w których zamraża się uczucia i emocje, aby przetrwać, się nie ośmieszyć, mieć dalej pracę, itd… Przykładów jest wiele, ale najlepiej obejrzyj ten film

Twórca metody TRE®   dr David Berceli, psychoterapeuta bioenergetyczny i ekspert
w dziedzinie leczenia traumy, oparł swój zestaw ćwiczeń na Analizie Bioenergetycznej dr Aleksandra Lowena.
  

Metoda TRE® jest całkowicie naturalnym procesem, oczyszczającym z fizycznych, mentalnych
i emocjonalnych blokad, przywracając poczucie pełni. 
Osobliwość TRE® pozwala na odtworzenie poczucia bezpieczeństwa, które umożliwia cieszenie się w pełni życiem. 

Z systemu mogą korzystać dzieci, młodzież, osoby dorosłe, starsze, oraz osoby niepełnosprawne fizycznie.

„Pomimo naszego wieloletniego doświadczenia w pracy tą metodą, mądrość ciała budzi w nas  cały czas zachwyt, zaciekawienie, szacunek ale również i pokorę” – Krzysztof i Wiola

Ćwiczenia TRE®  nie są skomplikowane i trudne, ale czasami zachodzące w nich procesy są bardzo głębokie i potrzebują odpowiedniego wsparcia. Takie wsparcie może dać tylko osoba z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem. Zatem zalecamy  korzystanie z metod tylko po wprowadzeniu do nich przez osobę uprawnioną – ZAWSZE O NIE PYTAJ !
http://traumaprevention.com/tre-provider-list

Przeciwwskazania: ciąża, połóg, jaskra, padaczka,  ostre stany zapalne i pourazowe, ciężkie choroby serca, schizofrenia, zaburzenia psychotyczne.


 TRAUMA

Metoda  TRE® ma zastosowanie w pracy z traumą oraz PTSD (Posttraumatic Stress Disorder Pourazowe Zaburzenie Stresowe) w niwelowaniu jej skutków i jest podejściem mówiącym o tym, że drogą do uwolnienia traumy jest droga poprzez pracę z ciałem.

„Ciało najlepszym sprzymierzeńcem w leczeniu skutków traumy” – Dr David Berceli

„Ta sama energia, która powoduje wystąpienie objawów traumy, może nam dać poczucie siły, a gdy się ją odpowiednio zmobilizuje i ukierunkuje, może nas uzdrowić” – Dr Peter A. Levine

 

Comments are closed.

  • Krzysztof Wadelski - ZnanyLekarz.pl