ZDROWIE PSYCHICZNE

zdrowie-psychiczne

 

Zastanawiałeś się kiedyś nad formułą zdrowia psychicznego i tzw. normalności?

Czym jest,  czemu służy i do czego prowadzi?

Czy takie pojęcie jak „normalność” musi mieć definicję?
Oczywiście, bo cały współczesny świat wraz ze swoimi zachowaniami i emocjami podlegają ścisłym regułom. Od narodzin po śmierć: normy, zasady, recepty, kanony. Słownikowa definicja nadaje normalności wyraźne i ścisłe granice wkładając każdą osobę do jednej szuflady ograbiając nas tym samym z oryginalności i niepowtarzalności. Stworzona przez kogoś reguła nakazuje nam określać otaczający nas świat wraz z ludźmi.

A co wtedy, gdy pójdziemy głębiej?

Gdy zadamy sobie pytanie czy życie w normalności zagwarantuje nam zdrowie psychiczne?

Siłą rzeczy szukać będziemy definicji zdrowia psychicznego jako odnośnika do naszych odczuć, zachowań i kondycji.

Jeżeli zgodzimy się z definicją WHO, że zdrowie to dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, to po rozważaniach możemy dojść do wniosku, że zdrowie psychiczne to harmonia i spokój ducha. W tych obszarach jest brak cierpienia. To  życie w atmosferze akceptacji siebie, w pełni samoświadomości, podążaniu za swoimi pragnieniami…jednak (znów!) w poszanowaniu norm, które narzuca nam otoczenie.

Jako jednostki jesteśmy nieustannie targani między społecznymi zasadami a wewnętrzną potrzebą indywidualności. Tworzymy własne kanony normalności tylko po to, by osiągnąć wewnętrzną i jakże potrzebną nam harmonię. Praca nad sobą i własnym zdrowiem psychicznym często jest tak wymagająca, że trudno nam zauważyć, iż normy w poszanowaniu których działamy straciły na swej aktualności, zdewaluowały się, zastąpiły je nowe. To, co kiedyś określane było jako typowe – dziś już może być dalekie od standardów. Łatwiej nam mówić o normalności jeśli taki paradygmat w ogóle istnieje kiedy myślimy w skali globalnej. W zależności od tego gdzie żyjesz na tej ziemi i do jakiej kultury należysz tym samym zawężają się tzw. kryteria tej normalności.

Jednak taka regulacja istnieje i znajduje się w ICD-10 International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems (medyczna regulacja  norm klasyfikacji chorób, problemów zdrowotnych i zaburzeń  psychicznych)  oraz w tzw. biblii psychiatrii DSM-5  (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders)

Jeśli ktoś chciałby przestudiować powyższe publikacje od początku ich powstania do teraz, mógłby się np. dowiedzieć, że albo był zaklasyfikowany do kategorii zaburzenia psychicznego albo jest. To nie jest żart.
I tak np. homoseksualizm do roku 1974 roku był traktowany jako zaburzenie psychiczne a w aktualnym DSM – 5 znajduje się moczenie nocne F98, zaburzenia snu-koszmary senne F51, dysfunkcje seksualne (zaburzenia wzwodu, wytrysk przedwczesny, brak zainteresowania, podniecenia seksualnego, zaburzenia orgazmu u kobiety)  F52,  zaburzenia związane z tytoniem – palenie papierosów F15, zespół napięcia przedmiesiączkowego N94 i inne.

Niestety w naszym kraju mamy przejawy zjawisk uprzedzeń i stygmatyzacji osób, które borykają się z problemami zdrowotnymi o naturze psychicznej. Pójście po pomoc do specjalisty osoby potrzebującej budzi w niej samej uczucie lęku, wstydu i mniejszej wartości. Rodzina osoby z diagnozą zaburzenia, choroby psychicznej boryka się często też z trudnymi emocjami i uczuciami a społeczeństwo nie pomaga, bo nie ma zrozumienia.

OGÓLNIE BOIMY SIĘ I WSTYDZIMY
Potrzebujemy mieć więcej świadomości, po to aby pozbyć się lęku i wstydu. 
Każdy człowiek może mieć epizod w swoim życiu, który nie skończy się tylko kryzysem ale przyniesie głębsze cierpienie, które może przynieść konkretne objawy zakwalifikowane ICD-10 lub DSM- 5
Pamiętajmy o Tym!

We współczesnym świecie trudno o spokój i harmonię. Nieustanny pościg za karierą, pozytywnym (oczywiście w oczach innych) wynikiem, kultura instant, chęć zadowolenia wszystkich dookoła i roszczeniowość otoczenia sieją w sferze naszego zdrowia psychicznego spustoszenie. Depresje, bezsenność stany apatyczne dosięgają nie tylko dorosłych, lecz coraz większą grupę młodzieży i dzieci. W takich sytuacjach uciekamy we wszelkiego rodzaju uzależnienia i toksyczne relacje. Dopiero gdy zdarzy się jakiś kryzys, pojawią się problemy w kontaktach z otoczeniem znów znajdujemy w sobie potrzebę zadbania o harmonie i spokój ducha.

 

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne. Jeśli jesteśmy zdenerwowani, zasmuceni, przygnębieni lub zmagamy się z zaburzeniami/chorobami psychicznymi, nasze ciało równie szybko zacznie szwankować. Negatywne emocje mogą nas dopaść niezależnie od wieku. Jeśli jesteśmy w gorszej kondycji psychicznej, łatwo popaść w stany depresyjne. Dlatego tak ważne jest, by każdego dnia dbać o swoje zdrowie psychiczne, dokonując kilku drobnych zmian w swoim życiu. Ważna też jest profilaktyka czyli działanie zabezpieczające nas przed wypaleniami i uodparniająca na wszechobecny stres.

PONIŻEJ KILKA NASZYCH SUGESTII


✅   Znajdź czas dla siebie i tylko dla siebie. Może to być, poczytanie interesującej książki, pobieganie, posłuchanie muzyki, pójście na zajęcia jogi, poćwiczenie świadomego oddechu czy zastosowanie skutecznych ćwiczeń TRE®– regulujących m.in. układ nerwowy. Aktywność fizyczna –  znacznie poprawia nastrój, ponieważ powoduje wzrost poziomu hormonów szczęścia. Endorfiny, które wytwarzają się w trakcie ćwiczeń mają pozytywny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne.

✅   Zadbaj o odpowiednią dietę i higieniczny sen. Kładziemy się do łóżka nie za późno, o godz. 23 mamy już smacznie spać.

✅   Nie pozwalaj umysłowi na generację niepotrzebnego myślenia, które pożera energię ale wpędza też w tzw. błędne koło. Są na to specjalne ćwiczenia, które oduczają tego nadpobudzenia. ZOBACZ JAK DZIAŁA NMS™ (Naturalne Metody Samoregulacji)

✅   Medytuj. Medytacja pozwala  poprawić swoją uwagę, ale także zmniejsza niepokój i zwiększa zdolność do czerpania radości z codziennych chwil. Może również zwiększyć tolerancję na niewygodę, co zmniejsza stres i emocjonalne przytłoczenie.

✅   Spotykaj się z ludźmi z którymi dobrze się czujesz.

Nie bez powodu mówi się, że człowiek jest istotą stadną dlatego należy pielęgnować relacje. Większość z nas lubi towarzystwo i obecność innych ludzi. Czujemy się wtedy dowartościowani, lubiani, mamy wrażenie, że jest przy nas ktoś, kto nam pomoże, gdy stanie się coś złego. Ponadto, kontakt z innymi ludźmi powoduje, że rozwijamy się, mamy szansę dyskutować i poznawać świat. Otocz się więc  ludźmi, którzy cię kochają i dbają o ciebie, a definitywnie  odetnij się od jednostek toksycznych.

✅  Uczyć się nowych rzeczy, eksperymentu i szukaj wrażeń. Aktywność umysłowa oferuje korzyści dla zdrowia mózgu. Dowiedz się czegoś nowego, aby stworzyć nowe połączenia neuronowe. 

✅  ZOBACZ JAK DZIAŁA NMS™ (Naturalne Metody Samoregulacji)

I najważniejsze na koniec:

♥  pokochaj siebie,

♥  zaakceptuj siebie,

♥  śmiej się,

♥  żyj w zgodzie z naturą,

♥  ODDYCHAJ.


POWODZENIA!

Close Menu
×

Koszyk