tfh-dotyk-dla-zdrowia-uwolnij-cialo-pl-krzysztof-wadelski

 

Zastanawiasz się na czym polega terapeutyczna praca z ciałem? Czym charakteryzują się poszczególne metody, którymi pracujemy? Co je wyróżnia? W jakich dolegliwościach są pomocne? Dlaczego w ogóle warto zajmować się ciałem, a nie tylko umysłem? Chcąc odpowiedzieć na powyższe pytania zapraszamy Cię na serię wpisów o metodach i technikach, które stosujemy. Chcemy w prosty sposób nakreślić Ci, jak ważna jest praca z ciałem w procesie terapeutycznym i dlaczego warto ją uwzględnić w pracy nie tylko z bólem fizycznym, ale także z psychiką i emocjami.

 

TFH – Dotyk dla zdrowia- Kinezjologia Stosowana.
Metoda wywodzi się z chiropraktyki, wg której zdrowie jest procesem pochodzącym od wewnątrz. Jest to metoda, z której każdy może korzystać i doświadczyć dzięki niej możliwości swojego ciała do uwolnienia przepływu energii życiowej przez dotyk. Mówimy tutaj o energii, ponieważ TFH czerpie zarówno z medycyny konwencjonalnej (anatomia, fizjologia, punkty neurolimfatyczne), jak i z mądrości medycyny chińskiej (przepływ energii życiowej chi, meridiany, punkty apunkturowe).

Metoda TFH

Ciało w TFH rozpatrywane jest w aspektach biochemicznym, emocjonalno-psychologicznym i strukturalno-ruchowym.  Sama metoda polega na wzmacnianiu mięśni za pomocą dotyku i uciskania, które usprawniają przepływ energii w ciele, czego efektem jest poprawa stanu zdrowia całego organizmu. Twórcy metody (dr Thie i dr Goodheart) w swojej praktyce odkryli, że dobry stan mięśni, czyli ich odpowiednie napięcie jest warunkiem zdrowia. Metoda TFH wspomaga proces samoleczenia ciała poprzez równoważenie energii, która na skutek stresu została zablokowana w mięśniach i przyczepach. Skutkiem ubocznym tej blokady są dolegliwości takie jak dekoncentracja, bóle, napięcia, a w dłuższej perspektywie – choroba. Przykładem jest tutaj żołądek, który głównie związany jest z emocjami (splot słoneczny, który ma swoje umiejscowienie w tym obszarze to „siedlisko” emocji). Jeśli więc chcemy wspomóc się w bólach żołądka należy zająć się tematem stresu i emocji, tak, aby je uwolnić  i „rozładować”. Dlaczego? Ponieważ organizm w sytuacji stresu, a więc zagrożenia dostaje informację  i reaguje na nią kierując całą swoją energię do mięśni, by przed owym zagrożeniem uciec. Jako, że w dzisiejszych czasach nie ma zagrożenia takiego, jak np. atakujący nas tygrys, przed którym uciekamy cała ta energia kumuluje się w mięśniach. Korzystając z metody TFH dotyka się w przypadku dolegliwości żołądkowych neuro-naczyniowych punktów refleksyjnych na czole przez ok. 10 minut. Wpływa to nie tylko korzystnie na mięsień piersiowy większy i żołądek, co pozwoli odczuć ulgę także pod względem emocjonalnym.

 

 

 „Organizm człowieka traktujemy jak całość. Wszystko, co dzieje się w głowie i co w postaci pokarmu przechodzi przez usta ma wpływ na całe ciało. Organizm reaguje podobnie jak rodzina, gdy coś zdarzy się jednemu z jej członków, wywiera to mniejszy lub większy wpływ na wszystkich pozostałych członków rodziny.” 
John F. Thie

 

Medycyna chińska

Nauki wschodu wyróżniają dwie siły życiowe w ludzkim organizmie – iei, która płynie z prądem krwi oraz chi, czyli energia będąca początkiem wszystkiego. Kanały, którymi przepływa chi w ustroju to południki lub meridiany, czyli punkty akupresury rozmieszczone w całym organizmie. Za pomocą nowoczesnych badań można określić ich dokładne położenie w ciele. Mają one charakter elektromagnetyczny i otaczają naczynia włosowate skóry, naczynia krwionośne i narządy.

TFH posługując się badaniem mięśni dąży do wykrywania zaburzeń równowagi przepływu  energii przez południki. Nie można jednak stwierdzić, ze osłabiony mięsień oznacza uszkodzenie narządu, który otacza dany południk. Można jedynie zobaczyć przeszkodę, jaką południk napotyka.

 

TFH na pomoc w różnych dolegliwościach

W metodzie tej diagnozuje się osłabiony mięsień poprzez testy mięśniowe i wzmacnia go za pomocą technik manualnych. Techniki wykonuje się pracując na mięśniu, przyczepach, punktach neurolimfatycznych, neuronaczyniowych, meridianach poprawiając tym samym pracę narządów wewnętrznych i całego organizmu.  Wśród technik stosowanych w TFH wyróżnia się m. in masaż punktów neurolimfatycznych, usprawnia przepływ energii przez południki czy za pomocą nacisku na punkty refleksyjne akupresury.

Na napięcie naszych mięśni, a co za tym idzie postawę ciała ma wpływ nasza kondycja psychofizyczna. Stres, niepokój, zmęczenie wpływają na nasze mięśnie, co można zauważyć gołym okiem. Kiedy ktoś otrzymuje dobrą wiadomość „dostaje skrzydeł” co natychmiast widać w zmianie postawy. Kinezjologia pokazuje, w jaki sposób stan emocjonalny wpływa na nasze ciało i na odwrót – jak za pomocą poprawy postawy ciała poprawić nasze samopoczucie i nabrać chęci do życia.

 

Świadomość ciała

Metoda TFH rozpatruje ból i uznaje go za ważną informację.  Stajemy się poprzez to świadomi tego, co ciało nam sygnalizuje. Wiemy, co dzieje się w naszym życiu i jaki ma to wpływ na nasz stan emocjonalny i fizyczny. Ta holistyczna metoda pracy z ciałem nie tylko bada i aktywizuje mięśnie, ale także uczy nas wsłuchiwania się we własne ciało.

Badanie mięśni to jedna z najskuteczniejszych metod oceny równowagi strukturalnej, którą może stosować każdy. John F. Thie mówi, że KAŻDY MOŻE SIĘ JEJ NAUCZYĆ dla siebie, swoich najbliższych oraz swoich pacjentów i klientów.

Close Menu
×

Koszyk